Ako správne hydratovať pleť?

Možno si kladiete otázku, prečo je vlastne dôležité hydratovať pleť a ako na to? V jednotlivých vrstvách pokožky sa nachádza rôzne množstvo vody. Celkovo hovoríme o 20 %. To znamená, že 20 % vody v ľudskom tele sa nachádza v pokožke!  Navyše základnou funkciou kože je ochrana organizmu pred vonkajším svetom a jeho škodlivými vplyvmi, ako je napríklad elektromagnetické či ultrafialové žiarenie, ale aj rôzne baktérie a vírusy. Preto by sme mali dbať na to, aby naša koža bola v dobrej kondícii a venovať jej skutočne dôkladnú starostlivosť. Samozrejme existuje viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú stav našej pokožky a vzájomne spolu súvisia. Patrí sem zdravý životný štýl, psychická rovnováha, dedičnosť a napokon aj správna starostlivosť a pravidelná hydratácia. 

Ako spoznáme, že je pokožka nedostatočne hydratovaná? 

Pravdepodobne ten pocit už zažila každá z nás. Napríklad ho môžeme pozorovať pri ceste lietadlom, kde beží klimatizácia na plné obrátky a je tu veľmi suchý vzduch. Pleť je akoby bez života, málo pružná a mdlá. V prípade pretrvávajúcej dehydratácie pleti, kedy obsah vody v najvrchnejšej vrstve pokožky klesne pod 10 %, začína byť citlivejšia na poškodenie. V tomto okamihu už môžeme na pleti pociťovať nepríjemné napätie, svrbenie či pálenie. Pokožka stráca vlhkosť, pružnosť, vysušuje sa, praská a je náchylnejšia k tvorbe vrások. Akonáhle je povrch pokožky narušený, je pleť omnoho menej odolnejšia a prepúšťa rôzne škodliviny a infekcie. Stráca tak svoju ochrannú funkciu. Preto je potrebné pokožku hydratovať a teraz sa pozrime, ako na to. 

Ako správne hydratovať pleť?

Existujú dva základné spôsoby, a to hydratácia pleti zvnútra a zvonka. Oba sú rovnako dôležité a vzájomne sa dopĺňajú pre zachovanie krásnej pleti. Prvý spôsob hydratácie pleti zvnútra spočíva v správnej výžive a dostatočnom príjme tekutín. Ideálna je pramenitá voda alebo bylinné a ovocné čaje. Nestačí piť, len keď cítime smäd. To je signál, že už je organizmus dehydrovaný. Dodávajme telu tekutiny v predstihu a pravidelne, aby stav smädu vôbec nenastal. 

Okrem dostatočného príjmu tekutín je alfou a omegou krásnej pleti kvalitná hydratácia dodávaná pleti zvonka formou hydratačných krémov, masiek či pleťových vôd a toník. Ideálne je používať celú kolekciu od jednej značky, kedy jednotlivé kroky starostlivosti na seba nadväzujú a účinky sa násobia. Vzhľadom na to, že pleť nie je schopná prijímať vodu zvonka, mal by správny hydratačný prípravok dodať pleti vlhkosť, vláčnosť a hebkosť, mal by predchádzať tvorbe vrások a udržiavať hydratáciu v pokožke, aby zabránil vysušovaniu pleti vplyvom starnutia či okolitého prostredia. Navyše pri pravidelnom používaní hydratačných prípravkov sa urýchľuje výmena zrohovatených buniek v povrchových vrstvách kože. Výsledkom je hladšia a žiarivejšia pleť. 

Hydratácii pokožky by sme mali venovať zvýšenú pozornosť počas celého roku. Nezáleží na tom, či je zima a mráz alebo je leto a pleť je vystavená nadmernému slneniu, chlórovej vode, moru a klimatizácii. Hydratujme pravidelne so správnou starostlivosťou. A ak cítite, že vaša pleť by si zaslúžila intenzívnu dávku hydratácie, pozrite si našu ponuku hydratačných prípravkov alebo kontaktujte svoju nezávislú kozmetickú poradkyňu.