Zuzana Banášová
Nezávislá Senior National Sales Director

Keď som sa prvýkrát posadila do krásneho ružového Mercedesu triedy E, ktorý som dostala od Mary Kay, mala som pocit, že sa mi to všetko len zdá. Hladila som drevo, ktorým bol vyložený interiér auta, a v myšlienkach som sa vrátila o skoro dvadsať rokov späť, keď sa všetko len začalo. Vtedy by mi ani nenapadlo, že raz pôjdem tak nádherným autom a že budem pracovať pre spoločnosť, ktorá dokáže meniť sny na skutočnosť!

Moje predstavy o budúcnosti sa začali formovať na gymnáziu, kde si ma získala biológia a videla som samu seba ako lekárku. Preto bolo pre mňa veľkým sklamaním, keď som na prijímacích skúškach nedostala medzi tých šťastných, ktorí boli prijatí. Najprv som vôbec nevedela, čo budem robiť a prišla mi vhod možnosť odcestovať do zahraničia, kde som na rok zakotvila v Anglicku ako au-pair. Bola to skvelá skúsenosť! Po roku som skúsila prijímacie skúšky na medicínu opäť, ale zasa bez úspechu. A vtedy som si začala viac všímať všetko, čo súviselo s líčením a kozmetikou. Zlomom potom pre mňa bolo nadstavbové štúdium pre kozmetičky, vizážistky a styling, ktoré trvalo rok a pol.

Škola skončila a spoločne s priateľom Andrejom sme sa zbalili a vydali do USA, kde sme chceli začať nový život. Tam som sa prvýkrát stretla i s Mary Kay a bola som úplne nadšená. Nádherná kozmetická poradkyňa vplávala do nášho domu, úplne ho zaplnila vôňou, krásou a energiou. Ale rovnako, ako toto nadšenie prišlo, tak aj odišlo. Nič som v tomto smere v Amerike nepodnikla. Mary Kay postupne šla do zabudnutia.

Po dlhšom čase sme sa vrátili domov a ja som uvidela v jednom časopise opäť zmienku o Mary Kay. Išlo o inzerát, ktorý informoval o možnosti stať sa nezávislou kozmetickou poradkyňou. Tentokrát už som nenechala informáciu prejsť okolo seba a vo svojich dvadsiatich dvoch rokoch som sa takou poradkyňou stala. Pôvodne som nechcela pracovať ako nezávislá poradkyňa, mala som záujem o kozmetické prípravky so zľavou. Ja a predávať? Nikdy! Lenže s podporou svojho priateľa Andreja, ktorý je dnes už mojím manželom, som svoj názor prehodnotila a moje podnikanie s Mary Kay sa postupne rozbehlo.

Začiatky neboli vôbec jednoduché, ale tie nie sú ľahké asi nikde. Veľmi zložité bolo uveriť tomu, že Mary Kay má budúcnosť aj u nás na Slovensku. Videla som prekážky asi všade – v našej európskej mentalite, v americkom motivačnom prístupe, v cenách, v perspektíve...

Ale postupne som tomu veriť začala. Povedala som si, že nie je dôvod, prečo by sa všetko to úžasné, čo sa deje v Amerike, nemohlo diať aj u nás doma. Moje skúsenosti s obchodom a podnikaním boli v podstate mizivé, takže som sa najprv musela popasovať sama so sebou. Postupne som si všetko osvojovala, učila som sa pracovať s rozrastajúcim sa tímom, učila som sa viesť ostatných, komunikovať, organizovať vlastné podnikanie, samú seba. Bola to neuveriteľná, ale opojná jazda.

Asi najvýraznejší zlom nastal po dvoch rokoch, keď som si musela siahnuť takmer až na úplné dno, a dokonca som premýšľala o tom, že spoločnosť Mary Kay opustím. Ale vďaka vynikajúcim ľuďom a fantastickej kolegyni Soničke Kuchtovej, ktorá sa stala mojím mentorom a priateľom, sa mi podarilo krízu prekonať a postupne sa naše spoločné podnikanie postavilo na nohy a všetko začalo fungovať.
Samozrejme, že to nebolo ani potom ľahké a jednoduché! Ešte prišlo veľa prekážok, zaváhaní a náročných období. Ale pud sebazáchovy a vnútorný hnev a bič na samú seba pomohli prekážky, jednu za druhou zvládnuť.

Keď sa dnes obzriem, mám pocit, že tých posledných niekoľko rokov bolo pre mňa obrovským prínosom. Veľa som sa toho naučila, pozrela som sa do sveta, začala som zarábať skutočne pekné peniaze, získala som prekrásne a vzácne ocenenia.
Zo všetkého najviac som Mary Kay vďačná za ľudí, ktorých som vďaka nej stretla. Za ľudí, ktorí sa stali mojimi priateľmi a veľmi obohatili moje srdiečko. A som vďačná za to, že vďaka Mary Kay som si mohla splniť a stále plním sny a túžby, ktoré mám či už ja, alebo moji blízki.
Mary Kay je zdrojom nádhernej životnej filozofie, ktorá ukazuje správnu cestu, správny smer. Vďaka nej v sebe človek môže objaviť nové kvality, zistí, kam sa dá ešte ísť nielen v profesii, ale aj v rodine a v živote vôbec. Podporuje, vedie, oceňuje, obdivuje a miluje. Dnes už to môžem povedať – vďaka nej sa zo mňa stal lepší človek.

Mnohí sa ma pýtajú, či v spoločnosti Mary Kay vidím zmysel svojho života. To by som netvrdila. V Mary Kay sa odzrkadľujú životné priority, v ktoré verím i ja. Boh na prvom mieste, rodina na druhom a kariéra na mieste treťom. Mary Kay bola a je skvelou učiteľkou, ktorá mi pomáha žiť život v súlade s týmito prioritami a pomáha mi v mnohých situáciách rozpoznávať, odolávať, milovať, odpúšťať, akceptovať a rešpektovať. A vďaka tomu mám v sebe väčší pokoj, vyrovnanosť a šťastie.. a to sa dotýka nie len mňa, ale i mojej úžasnej rodiny.

„Keď zmeníš jeden život k lepšiemu, ako keby si zmenil celý svet!“ Áno, táto veta sa stala mojím krédom.