Suchá pleť si nevyberá. Bez ohľadu na to, aký je váš typ pleti, môže prísť okamih, keď budete mať pocit napätia, pleť bude podráždená a suchá, bude sa lúpať a svrbieť. Môže ísť o dôsledok vplyvu prostredia, v ktorom pobývate, ročného obdobia alebo miery hydratácie vášho organizmu. Na dôvode alebo obdobie však tak veľmi nezáleží. V rozhovore s našou odborníčkou pre starostlivosť o pleť Geethou Kalahastiovou, vedúcou vedeckou a výskumnou pracovníčkou pre značku Mary Kay, sa dozviete, ako skoncovať so suchou pleťou.

Žena s hnedými vlasmi s hydratovanou pleťou na belavom pozadí.

Čo je príčinou suchej pokožky na tvári a na tele?

Suchá pokožka na tvári a na tele môže mať celý rad príčin. Internými príčinami môžu byť vek, prirodzene menej mastná pokožka a pomalšia obnova kožných buniek, ktoré sa sčítajú s vonkajšími faktormi – príliš veľkým teplom alebo zimou, nízkou vlhkosťou a prílišným umývaním, a môžu tak spôsobovať suchú pokožku. Preto je veľmi dôležitá dobre fungujúca kožná bariéra. Tá pomáha zabraňovať strate vlhkosti z pokožky a ak dôjde k jej porušeniu, poruší sa aj schopnosť uchovať vlhkosť v pokožke. Koža potom nemôže dobre plniť svoju funkciu a jej stav sa často viditeľne mení z hodvábne hladkej a hydratovanej na suchú, šupinatú a odlupujúcu sa.

Medzi hlavné príčiny suchej pokožky patria aj kožné choroby, ako je ekzém. Ak máte podozrenie na kožné ochorenie, urobíte najlepšie, ak navštívite kožného lekára.
Detail ruženínu reprezentujúceho suchú pokožku na ružovom pozadí.

Aké sú hlavné znaky suchej pokožky na tvári a na tele?

Suchá pokožka sa môže prejavovať rôzne. Na tvári môže mať podobu bielych šupinatých škvŕn alebo popolavých miest. Obvykle sa objavuje na lícach, pod bradou a okolo očí. Najmä v zime bývajú často vysušené aj pery. Na tele sa dehydratovaná pokožka objaví najčastejšie najprv na nohách a predkoleniach. Na týchto miestach je menej kožných žliaz a sú navyše častejšie vystavené vplyvu okolitého prostredia, suché miesta sa však, samozrejme, môžu vyskytnúť kdekoľvek po tele. 

Ako môžem uľaviť suchej odlupujúcej sa koži na tvári a na tele?

Ak chcete uľaviť suchej odlupujúcej sa pokožke, musíte jej dodať hydratáciu. Môžete využiť zmäkčovadlá a zvlhčovadlá – to sú hlavné zložky, ktoré nájdete v pleťových mliekach a hydratačných prípravkoch!
Hydratačné prípravky sú najčastejšími lokálne používanými produktmi zaisťujúcimi hydratáciu pokožky, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé prínosy. Ak ich zloženie obsahuje aktívne prísady, môžu hydratačné prípravky pomáhať aj s obnovou zdravia pleti.

Môže sa suchosť objaviť pri všetkých typoch pleti?

Áno, suchosť sa môže objaviť pri všetkých typoch pleti! Hydratácia je dôležitá pre každého, je jedno, či je vaša pleť suchá, normálna, zmiešaná alebo mastná, použitie hydratačného prípravku spoločne s čistiacim prípravkom by malo byť súčasťou vášho každodenného režimu starostlivosti o pleť.

Prečo je hydratácia taká dôležitá?

Udržovanie primeranej hydratácie pokožky je nutné pre jej vzhľad, jemnosť a posilnenie hydratačnej bariéry, ktorá ju chráni pred vplyvmi prostredia a kožnými chorobami. Nedostatočná hydratácia môže navyše prispievať k vzniku ďalších problémov, ako je predčasný vznik a výskyt jemných liniek a vrások.

Ako predchádzať suchej pokožke na tvári a na tele?

K vysušeniu pokožky môže viesť nadmerné umývanie a exfoliácia alebo dlhé sprchovanie v horúcej vode. Ak sa im môžete vyhnúť a budete každý deň používať hydratačný prípravok a následne ochranu proti slnečnému žiareniu, máte zaistenú prevenciu, vďaka ktorej môžete predchádzať vysušeniu pokožky. Vonkajšie vplyvy, ako je zimné počasie a pobyt vo veľmi studenom a suchom prostredí, môžu niekedy nevyhnutne viesť k vzniku suchej alebo dokonca aj veľmi suchej pokožky. V tej chvíli treba pleti zaistiť dodatočnú hydratáciu.

HRDINKA HYDRATÁCIE

Ak pokožka neustále stráca vlhkosť a nedarí sa jej s tým vyrovnať, môže byť extrémne suchá. To je potom známkou toho, že bola porušená jej hydratačná bariéra a schopnosť udržať hydratáciu. Tieto zmeny môžu viesť k pocitom napnutej pokožky, podráždeniu a svrbeniu. Pokožka potom môže svojím vzhľadom pripomínať pergamen a byť popolavo sivá. 

Veľmi suchej pokožke najmä na rukách, lakťoch a nohách môže s hydratáciou a jej udržaním pomôcť intenzívny hydratačný prípravok, ako je napríklad Extra zvláčňujúci nočný krém. Obsahuje vazelínu – zmäkčovadlo vytvárajúce ochrannú bariéru, ktorá minimalizuje odpar vody a pomáha zachovať jemnú, hladkú a  pružnú pokožku.

 

Odporúčate niektoré produkty pre suchú pleť podľa typu pleti?

Pokiaľ ide o suché typy pleti, odporúčam na riešenie suchosti zmäkčovadlá, ktoré zabraňujú strate vody, a zvlhčovadlá, ktoré zachycujú a dopĺňajú vlhkosť v pokožke. Najznámejším zvhlčovadlom je glycerín, ktorý sa v kozmetike považuje za dobre vyskúšanú a účinnú hydratačnú prísadu. Ide o hydratačnú zložku, ktorá pomáha zlepšovať a vyhladzovať pokožku tým, že jej dodáva, priťahuje k nej alebo v nej udržuje vlhkosť. Glycerín a taktiež výťažok z rias – zložku, ktorá zlepšuje pokožku, a je zvlhčovadlom, ktoré pleť hydratuje – nájdete v Intenzívnom hydratačnom kréme. Tento luxusný krém na tvár bol vyvinutý špeciálne pre suchú pleť, tá je po jeho aplikácii okamžite žiarivejšia a na pocit neuveriteľne jemná a hladká.
 
Nadmerná tvorba séba, t. j. kožného mazu, spôsobuje vznik zmiešanej až mastnej pleti. Pre zachovanie hydratácie pokožky je nesmierne dôležitá mastnota prirodzene sa vyskytujúca na jej povrchu. Ak je jej však príliš, môže sa pleť lesknúť a vyzerať mastne – najmä v oblasti tzv. T-zóny. Mastnotu v pokožke tak treba vyrovnávať, znižovať jej tvorbu a zároveň zaistiť dodatočnú hydratáciu. Nemastný hydratačný gél obsahuje dimetikon – zlepšujúce a zmäkčujúce činidlo, ktoré pomáha zachovávať jemný, hladký a pružný vzhľad pokožky – a výťažok zo zeleného čaju – zložku známu pre svoje upokojujúce účinky. Nemastná a nekomedogénna gélová textúra sa rýchlo vstrebáva, pleť je na pocit ochladená a osviežená. Ak máte mastnú pleť, je tento gél stvorený priamo pre vás.
 


SUCHÁ PLEŤ
Ak svoju pleť vnímate ako suchú, zvážte čistiaci a hydratačný prípravok vyvinutý priamo pre váš typ pleti, napríklad Intenzívny hydratačný krém.


SUCHÁ AŽ MASTNÁ PLEŤ
Bez ohľadu na typ pleti môžete na doplnenie hydratácie do svojho režimu starostlivosti o pleť pridať ďalší hydratujúci prípravok, napr. TimeWise® Hydratačnú gélovú masku s regeneračným účinkom


ZMIEŠANÁ AŽ MASTNÁ PLEŤ
Ak svoju pleť vnímate ako zmiešanú až mastnú, zvážte čistiaci a hydratačný prípravok vyvinutý priamo pre váš typ pleti Nemastný hydratačný gél.

Ak máte suchú pleť a chceli by ste sa dozvedieť viac o produktoch vyvinutých tak, aby vám dodali sebavedomie, kontaktujte nezávislú kozmetickú poradkyňu pre výrobky Mary Kay! Ako osobná poradkyňa pre potreby vašej pleti vám môže pomôcť, aby ste si svoju pleť zamilovali. Zároveň si budete môcť vyskúšať najnovšie trendy v líčení, a to pri osobných konzultáciách alebo stretnutiach v malých skupinkách – online aj tvárou v tvár!

Geetha Kalahasti, senior vedecká a výskumná pracovníčka pre značku Mary Kay je zapálená pre vedu a miluje starostlivosť o pleť. Rada zariaďuje interiéri a trávi čas so svojimi dvoma synmi a chlpatým dieťaťom – Yogim. Jej obľúbenými produktmi sú TimeWise® Hydratačná gélová maska s regeneračným účinkom a Mary Kay Clinical Solutions® Upokojujúce a obnovujúce pleťové mlieko
 
Molly McGonigal je spisovateľka posadnutá aliteráciou, ktorá miluje krásne šaty. Má zmiešanú až mastnú pleť a jedným z jej najobľúbenejších produktov od Mary Kay® je chladivá gélová textúra Nemastného hydratačného gélu