• Šesť najdôležitejších tipov pre dobré zdravie
 • Vitamin C = superantioxidant
 • Jako prežiť slnečné lúče

Šesť najdôležitejších tipov pre dobré zdravie

<br>


 • Starostlivosť o pleť a pokožku.
  Jedným z najlepších spôsobov, ako vyzerať lepšie, je udržiavať pleť zdravú a žiarivú.
 • Hydratácia a správne stravovanie.
  Pitie vody pomáha udržiavať pleť hydratovanú a pružnú, čo môže zmierňovať vznik jemných liniek a vrások. Okrem toho je dôležitá aj dobre vyvážená strava, ktorá obsahuje veľa čerstvého ovocia a zeleniny. Tieto potraviny obsahujú prirodzené antioxidanty, ktoré môžu prospievať ako vašej pleti, tak vášmu celkovému zdraviu.
 • Cvičenie.
  Pravidelné cvičenie zvyšuje prietok krvi, a tým udržuje vašu pleť zdravo žiarivú. Cvičenie môže pomôcť aj k znižovaniu tvorby stresových hormónov, ktoré môžu prispievať k prepuknutiu akné. Nepriame dôkazy ukazujú, že keď cvičíte, vaša hladina stresu klesá. Znižovanie stresu je dobré aj pre funkciu nadobličiek. Dochádza k menšej tvorbe hormónov, čo pomáha regulovať akné. Pravidelné cvičenie zvyšuje aj potenie, ktoré na oplátku otvára póry a má na akné kladný účinok.
 • Trávenie času s priateľmi.
  Uvoľnenie, smiech, kontakt s ľuďmi - všetky tieto veci majú pozitívny vplyv na vašu myseľ, zároveň aj telo.
 • Uvoľnenie stresu.
  Jedným z druhov úľavy od stresu je pravidelná masáž. Napomáha dosiahnuť uvoľnenie a zrýchli krvný obeh. Pri masáži dochádza aj k odlupovaniu odumretých kožných buniek, čo podporuje regeneráciu buniek. Výsledkom je zdravšia pleť, ktorá na pohľad vyzerá lepšie.
 • Primeraný spánok.
  Zdá sa, že spánku nie je nikdy dosť! Spánok je nevyhnutný pre metabolizmus, ale je dôležitý aj pre zdravie pleti. Spánok napríklad uvoľňuje tvárové svaly, a to napomáha vyhladzovaniu jemných vrások a liniek na tvári. Okrem toho, nedostatok spánku môže pozmeniť reguláciu farby ciev, a tak prispieť k opuchnutým očiam alebo vačkom pod očami.

  

VITAMIN C = SUPERANTIOXIDANT

K poškození pokožky zkrátka dochází

Vaše pokožka je každý den vystavena různým stresovým podnětům. Oxidační stres je způsoben volnými radikály, což jsou nestabilní molekuly, které se v důsledku přirozeného metabolismu tvoří v buňkách. Ovšem nadměrné volné radikály se také mohou vytvořit díky vlivům životního prostředí, jako jsou ozón, tabákový kouř a sluneční svit. Toto opakované poškozování volnými radikály způsobuje hromadění poškození v pokožce. V důsledku toho může dojít k narušení podpůrné sítě tvořené kolagenem a elastinem.

To určitě nechceme, protože kolagen hraje důležitou roli při posilování a podpírání pokožky, zatímco elastin pokožku po natažení „smršťuje nazpět“, což se děje tisíckrát denně spolu s tím, jak se tváříme. Jak stárneme, buňky se dělí pomaleji a podpůrný kolagen a elastin v důsledku nahromaděného poškození začínají řídnout – a toto vše přispívá k nechtěnému výskytu vrásek a povadlosti pokožky.

Záchrana v podobě vitamínu C

Jedním z nejlepších antioxidantů pro přímé zpomalení poškození od volných radikálů je vitamín C, také známý jako kyselina L-askorbová. Lidé postupem času ztratili schopnost sami si vyrábět vitamín C, takže musíme tento důležitý vitamín přijímat potravou. Vitamín C je pro pokožku velice důležitý, protože se volnými radikály přímo živí, napomáhá tvorbě kolagenu a brání podpůrnou síť, která pokožce dodává její jas a plnost. Podle dermatologů hraje vitamín C při napomáhání tvorby kolagenu zpevňujícího pokožku nezbytnou roli. Jelikož si tělo nemůže vytvořit vitamín C samo, je přínosné jej aplikovat lokálně, aby měla pokožka neustálý přísun.

AKO ZDRAVO PREŽIŤ SLNEČNÉ LÚČE

V priebehu uplynulých 31 rokov malo rakovinu kože viac ľudí ako všetky ostatné druhy rakoviny dohromady, našťastie je možné rakovine kože predchádzať.
Vedecké štúdie preukázali, že denné používanie opaľovacieho prípravku môže šancu výskytu nejakej formy rakoviny kože znížiť. **

Platí, že až 90% viditeľných zmien, bežne pripisovaných starnutiu, je spôsobené slnkom.

Najlepšie je vybrať si krém, ktorý:
 • chráni pred škodlivými lúčmi.
   
  Slnečné svetlo obsahuje škodlivé ultrafialové lúče B a A. UVB lúče si obvykle spájame so spáleninami; UVA lúče prenikajú hlbšie do pokožky a môžu spôsobiť slnkom spôsobené predčasné starnutie pokožky, vznik vrások a pigmentových škvŕn. Pokožku poškodzujú ako UVB, tak UVA lúče a môžu spôsobiť rakovinu kože - aj za oblačných a zimných dní. Opaľovacie krémy chránia pokožku tým, že pohlcujú, odrážajú alebo rozptyľujú UV svetlo. Existujú dva druhy krémov, prírodné a chemické:
  Prírodné krémy odrážajú alebo rozptyľujú UV svetlo skôr, ako prenikne do pokožky.
  Chemické krémy pohltia UV lúče pred tým, ako spôsobí poškodenie.
 • obsahuje širokospektrálny faktor ochrany proti slnku (SPF) 15 alebo vyšší

  Opaľovací krém s faktorom SPF 15 utlmí 93% popálenie od slnka a SPF 30 utlmí 97% popálenie od slnka. Širokospektrálne opaľovacie krémy chránia ako proti poškodeniu UVA, tak UVB lúčmi.
 • sa ľahko nanáša.

  Nebojte sa opaľovací krém štedro naniesť na všetky odkryté miesta a osobitnú starostlivosť venujte tvári, ušiam, krku, rukám a pažiam.
Opaľovacie krémy by sa mali aplikovať opakovane aspoň každé dve hodiny alebo po plávaní, pri silnom potení alebo vysušení uterákom. Ďalší spôsob, ako sa pred škodlivými lúčmi ochrániť, je vyhľadať tieň a nosiť ochranné vybavenie, ako sú klobúky a okuliare.

Všetky prípravky na ochranu proti slnečnému žiareniu Mary Kay® nesú označenie "Recommended" od Nadácie pre liečbu rakoviny kože pôsobiaci v USA.


Learn how to choose the best sunscreen.