Nelíčite sa? Nemáte vrásky? Aj tak sa pozrite! Na najčastejšie otázky súvisiace s významom pravidelnej starostlivosť o pleť bez ohľadu na životný štýl odpovedajú Dr. Cristi Gomes, riaditeľka pre bezpečnosť produktov a toxikológiu životného prostredia a David Gan, vedúci výskumný pracovník, vývoj a technológie pre starostlivosť o pleť. Pozrite sa na video alebo si prečítajte najčastejšie otázky týkajúce sa pravidelnej starostlivosti o pleť a vedecky podložené odpovede na ne.

Prečo potrebujem režim starostlivosti o pleť?

Dr. Cristi Gomez: Koža je najväčším ľudským orgánom. Pozostáva z miliónov kožných buniek a každých 28 dní sa obnoví. A to už je významný biologický proces, ktorý by sme mali podporiť, veľmi nám pri tom pomáha práve pravidelná starostlivosť o pleť.

Čo je vlastne režim starostlivosti o pleť?
Dr. Cristi Gomez: Súčasťou režimu starostlivosti o pleť je obvykle prípravok na čistenie pleti, ďalej cielené riešenia, napríklad séra, a hydratačný prípravok. Čistenie a hydratácia predstavujú najdôležitejšie kroky, ďalšiu starostlivosť o pleť si môžete upraviť sami podľa vlastných potrieb – využiť napríklad starostlivosť proti starnutiu, na zjednotenie tónu pleti, starostlivosť o pleť s akné a pod. Najlepšie sa o svoju pleť postaráme, keď jej venujeme pozornosť pravidelne ráno i večer.
 

Nepáči sa mi, keď musím pri starostlivosti o pleť robiť veľa vecí. Aká je minimálna nutná starostlivosť, ktorú by som mala pleti dopriať?

David Gan: Pleť je prinajmenšom nutné vždy ráno a večer vyčistiť a hydratovať. Používajte tiež ochranu pred slnkom, znížite tak riziko vzniku rakoviny kože. Niektoré hydratačné prípravky už obsahujú ochranný faktor proti slnečnému žiareniu, nepotrebujete teda ďalší krok. 

Musím používať ochranu pred slnkom, aj keď nie som na pláži?
David Gan: Áno! Je dôležité, aby sme pokožku chránili pred slnkom každý deň, aj keď je pod mrakom. Jednak sa nespálite na slnku, jednak táto ochrana znižuje riziko vzniku rakoviny kože a pomáha predchádzať vzniku raných známok starnutia pleti. Vaše budúce ja vám poďakuje! Širokospektrálna ochrana pred slnkom vašu pleť ochráni pred lúčmi UVA i UVB, čo je dôležité, lúče UVA totiž pokožku poškodzujú, aj keď ju nespália.
 

VIETE, ŽE …

Ochranný faktor (SPF) odkazuje na schopnosť výrobku zablokovať žiarenie UVB pochádzajúce zo Slnka? Ak používate výrobok s vysokým SPF, môžete sa na slnku pohybovať bez spálenia dlhšie, než keby ste použili produkt s nižším SPF.

Potrebujem starostlivosť o pleť, aj keď ma starostlivosť proti starnutiu až tak nezaujíma?

David Gan: Starostlivosť o pleť poskytuje oveľa viac než len účinok proti starnutiu. Pomáha dlhodobo sa starať o zdravie pleti, predchádzať akné a dokáže rozžiariť tvár.

Prečo musím pleť čistiť? A čo sa stane, keď ju čistiť nebudem? 
Dr. Cristi Gomez: Umývaním odstraňujeme z tváre mejkap, špinu, kožný maz a nečistoty, ktoré môžu upchávať póry a viesť ku vzniku akné. Pleť tak navyše pripravíme na aplikáciu nočnej starostlivosti. Keď spíme, neodstránený mejkap má tendenciu prenikať do jemných liniek a záhybov pleti. Keď mejkap večer odstránime, budeme ráno vyzerať sviežejšie.

TIPY NA STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ: TEPLOTA VODY

Pri umývaní tváre nepoužívajte príliš teplú vodu, môže totiž pleť vysušiť alebo podráždiť. Naši odborníci odporúčajú radšej vlažnú vodu

Čo ak sa nelíčim, musím aj tak používať starostlivosť o pleť?

Dr. Cristi Gomez: Áno! Ak sa nelíčite, chcete určite vystaviť na obdiv krásnu a zdravú pleť. Režim starostlivosti o pleť teda prospeje i vášmu „looku“ bez líčenia. 

Musím si večer umývať tvár, aj keď sa nelíčim?

Dr. Cristi Gomez: Rozhodne áno! Je dôležité, aby ste ráno i večer pleť vyčistili a nedali tak priestor nečistotám, ktoré môžu spôsobovať akné. 

Potrebujem starostlivosť o pleť, aj keď moja pleť vyzerá bezchybne?
Dr. Cristi Gomez: Áno. Na pleť pôsobí celý rad faktorov so stresujúcimi účinkami, ktoré sa sčítajú a ovplyvňujú, ako bude pleť vyzerať v budúcnosti. Pravidelnou starostlivosťou pleti pomôžeme, aby stále vyzerala skvelo.
 
TIPY NA STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ: CITLIVÁ PLEŤ

Ak máte citlivú pleť, hľadajte produkty starostlivosť o pleť označené nápisom „vhodné pre citlivú pokožku“. Ak v opise produktu značky Mary Kay® uvádzame túto skutočnosť, informujeme vás, že sme v klinických testoch v spolupráci s dermatologickými odborníkmi overili, že dané výrobky sú vhodné pre citlivú pleť.

Prečo je taká dôležitá hydratácia pleti? Čo sa stane, ak pleť nebudem hydratovať?

David Gan: Pleť sa prirodzene mastí, čím sa aj hydratuje. Keď ju vyčistíme, musíme jej hydratáciou vrátiť vláčnosť. Nádherne vyčistená, ale nehydratovaná pleť nemusí byť presne to, čo chceme. A podľa stavu pleti môže zanedbanie hydratácie spôsobiť buď vyššiu tvorbu kožného mazu, alebo pleť vysušiť. Ak máte mastnú pleť, potrebujete hydratačný prípravok vhodný pre váš typ pleti. Dobrou voľbou pre vás môže byť hydratačný prípravok s nemastným zložením.
 
Existujú nejaké všeobecné tipy alebo rady pre niekoho, kto si na režim starostlivosti pleť zatiaľ zvyká?
Dr. Cristi Gomez: Začnite čistením a hydratačným prípravkom, ďalšie produkty starostlivosti o pleť pridávajte tak, ako vám to bude príjemné. Vaša pleť tak bude mať čas, aby si na nové prípravky zvykla, a to je dôležité, ak prvýkrát skúšate produkt, ktorý má pleti dodať niečo navyše, napríklad peeling.
„Každodennú starostlivosť si nekomplikujte. Ja si kupujem dve balenia čistiaceho prípravku na tvár, jeden mám v sprche a používam ho vždy ráno, druhý stojí pri umývadle, ten používam večer. Čistenie tváre je tak oveľa pohodlnejšie a nemôžem sa na nič vyhovárať.“
 
TIPY NA STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ: EXFOLIÁCIA

Exfoliácia, čiže peeling, odkazuje na proces obnovovania kože odstránením odumretých kožných buniek. Ak používate peelingové produkty, vaša pleť vyzerá žiarivejšia a lepšie sa do nej vstrebávajú produkty starostlivosti. Peeling používajte dvakrát za týždeň, použiť môžete mechanický alebo chemický peeling, zlepší sa vďaka nemu textúra pleti a vaša pleť bude vyzerať mladšia.

David Gan: Nezáleží na tom, aký máte typ pleti, koľko máte rokov, aký je váš životný štýl a potreby, pravidelný režim starostlivosti o pleť je pre zachovanie zdravej pleti veľmi dôležitý a vaša nezávislá kozmetická poradkyňa Mary Kay vám pomôže vybrať správnu starostlivosť, či už dávate prednosť rýchlemu ošetreniu, alebo cielite na špecifické účinky.

Začnite s pravidelnou starostlivosťou o svoju pleť!
Rozmaznávajte svoju pleť čistiacimi a hydratačnými prípravkami, vďaka ktorým z nej budete mať vždy nádherný pocit bez ohľadu na to, či jej chcete dopriať starostlivosť proti starnutiu, riešiť problémy s akné, potrebujete pre svoj typ pleti špeciálnu starostlivosť alebo uprednostňujete len jednoduchú starostlivosť. Pozrite sa na naše cielené riešenia a vylaďte svoju domácu starostlivosť o pleť!
 

Mohlo by sa vám hodiť: