Ak máte mastnú pleť, nie ste v tom sami. Mastná pleť sa vyskytuje bežne a spája sa s ňou celý rad mylných predstáv. Rovnako ako suchá pleť vyžaduje správnu starostlivosť, aby bola dobre ošetrená a chránená. Od líčenia až po starostlivosť o pleť, prečítajte si, čo si o mastnej pleti myslí hlavná vedecká pracovníčka pre klinický výskum a vedu spoločnosti Mary Kay, Geetha Kalahasti.
Mladá žena s výrazným obočím a dlhými rovnými hnedými vlasy, smeje sa, oči má zatvorené a nos pokrčený.

Čo je príčinou mastnej pleti?

Keď začnú mazové žľazy produkovať prílišné množstvo mazu (sebum – mastné voskovité látky chrániace a hydratujúce pokožku) – je pokožka na pocit aj na pohľad mastná. Tvorbu mazu môže ovplyvniť s vekom súvisiace kolísanie hormonálnej hladiny, genetika, prostredie a niekedy aj životný štýl.
Obrúsky pohlcujúce mastnotu a Mary Kay® Transparentný sypký púder naaranžované na neutrálnom pozadí a vytvárajúce tiene.

Ako spoznám, či mám mastnú pleť?

Jednou z hlavných známok mastnej pleti je jej lesklý alebo mastný vzhľad. Okrem viditeľnej mastnoty sa môže vyskytovať akné, upchaté póry alebo pupienky a líčenie nemusí vyzerať tak, ako chcete. To, či máte mastnú pleť, zistíte jednoducho pomocou papierikového testu. Umyte si tvár svojím obľúbeným čistiacim prípravkom značky Mary Kay®, niekoľko hodín počkajte a potom použite Obrúsky pohlcujúce mastnotu. Po priložení na pleť sú na obrúsku viditeľné mastné oblasti spôsobené nadmernou mastnotou absorbovanou z pleti. Pri mastnej pleti sa škvrny objavia pravdepodobne po priložení obrúska kdekoľvek na tvári, zatiaľ čo pri zmiešanej pleti sa škvrny objavia skôr pri priložení obrúska na čelo, nos a bradu. Táto oblasť sa tiež označuje ako T-zóna.
Mladá žena s hnedými rovnými vlasy pozerajúca sa priamo do kamery; usmieva sa s pootvorenými ústami, jej oči sú rozžiarené.

Dá sa predchádzať mastnej pleti?

Pri všetkých typoch pleti robí zázraky dôsledný režim starostlivosti o pleť pozostávajúci zo štyroch hlavných krokov – čistenie, peeling, hydratácia a ochrana proti slnku. Je tiež dobré vyhýbať sa produktom na báze alkoholu a nadmernému čisteniu, pretože tie môžu spôsobovať zvýšenú tvorbu mazu.
Ukážky troch produktov starostlivosti o mastnú pleť – Mary Kay® Transparentný sypký púder, Clear Proof® Hĺbkovo čistiaca maska s aktívnym uhlím a TimeWise® Matná podkladová báza 3D naaranžovaná na neutrálnom pozadí.

Ako sa zbaviť mastnej pleti?

Mastnoty z pleti sa v skutočnosti zbaviť nemôžete a ani by ste nemali chcieť. Napriek tomu, že mastnú pleť spôsobuje nadmerná tvorba mazu, samotný maz obsahuje vysoké množstvo lipidov, ktoré pleť chránia a zaisťujú jej hydratáciu. Obsahuje tiež vitamín E a skvalén, ktoré sú potrebnými zložkami pre zdravé fungovanie kožnej bariéry. Ľudia s mastnou pleťou majú naviac menej vrások! Ak vám ale mastnota prekáža, máme možnosti, ako ju dostať pod kontrolu a postarať sa o pleť.
Detailný pohľad na zrelú ženu umývajúcu si rukami tvár, po celej tvári – na lícach, nose a čele – má bielu mydlovú penu.

Ako sa mám starať o mastnú pleť?

Na mastnej pleti sa vám pravdepodobne nepáči, že často spôsobuje nadmerný lesk v oblasti T-zóny (na čele, nose a brade). Lesknúť sa môže ale aj celá tvár. So starostlivosťou o mastnú pleť pomáha základný režim starostlivosti o pleť pozostávajúci z čistenia, peelingu, hydratácie a ochrany proti slnku. Dôsledné dodržiavanie režimu starostlivosti o pleť je veľmi dôležité, pretože sa na mastnej pleti môžu zachytávať nečistoty a odumreté kožné bunky a môže tak dochádzať k upchávaniu pórov a výskytu akné.
 
Vyberajte produkty starostlivosti o pleť určené špeciálne na starostlivosť o mastnú pleť a čistiace prípravky alebo toniká obsahujúce adstringenty. Mastnotu pleti môžete tiež regulovať pomocou dekoratívnej kozmetiky, napr. Transparentného sypkého púdra a Obrúskov pohlcujúcich mastnotu. Tieto produkty síce nezastavia tvorbu mazu, ale pomôžu zmierniť mastný vzhľad pleti.
 
Tuba s Clear Proof® Hĺbkovo čistiaca maska s aktívnym uhlím na tmavo šedej ukážke produktu naaranžovanom na neutrálnom pozadí s prekrývajúcimi sa tieňmi.

Aké produkty odporúčate na mastnú pleť?

Ľudia s mastnou pleťou často nemajú radi výživnejšie produkty, ako sú hutnejšie krémy. Tieto výrobky stav pleti nezhoršujú, ale pocit z nich nemusí byť príjemný. Preto sú pre osoby s mastnou pleťou dobrou voľbou ľahšie produkty, napríklad čistiace gély (dávajte prednosť tým s obsahom kyseliny salicylovej) a gélové hydratačné prípravky. Na mastnú pleť tiež dobre pôsobia pleťové masky s ílom, napríklad Clear Proof® Hĺbkovo čistiaca maska s aktívnym uhlím.

Aké produkty dekoratívnej kozmetiky odporúčate na mastnú pleť?

Vždy vyberajte produkty, na ktorých je uvedené, že sú nekomedogénne (neupchávajú póry) – toto platí aj pre produkty starostlivosti o pleť! Dávajte tiež prednosť výrobkom s matným efektom. Pre mastnú pleť môže byť napríklad ideálna TimeWise® Matná podkladová báza 3D. Mastnotu pomáhajú absorbovať aj púdrové produkty, ako je Hodvábny púder. Nadmernú mastnotu pleti počas dňa vstrebáva a jej lesklý vzhľad dočasne obmedzí aj Transparentný púder alebo Obrúsky pohlcujúce mastnotu

Spájajú sa s mastnou pleťou nejaké mylné predstavy?

Áno. Dokonca niekoľko.

1. Ľudia sa často domnievajú, že ak majú mastnú pleť, nemôžu používať výrobky obsahujúce olej, ale nie je tomu tak. Takéto výrobky by len mali byť označené ako nekomedogénne.

2. Môže sa zdať, že nadmernú tvorbu mazu pomôže zastaviť intenzívnejšie čistenie, to ale nie je pravda. Nadmerné čistenie môže spôsobiť vysušenie mastnej pleti, ktoré spôsobí ďalšie problémy. Pri všetkých typoch pleti stačí čistenie dvakrát denne. 

3. Pretože je pleť pocitovo aj na pohľad mastná, ľudia sa domnievajú, že by sa nemala hydratovať, pretože potom môže pôsobiť ešte mastnejšia. Hydratáciu ale potrebujú všetky typy pleti. Musíte si len nájsť hydratačný prípravok, ktorý pre vás bude príjemný a zároveň je určený na mastný typ pleti.

4. A nakoniec, môže sa vám zdať, že je počas dňa nutné aplikovať ďalšie vrstvy podkladovej bázy. Možno si hovoríte, že tým mastnotu zakryjete alebo obmedzíte. Takýto prístup ale môže viesť k upchávaniu pórov, líčenie naviac nemusí vyzerať pekne, pretože sa hrubšie vrstvy začnú odlupovať alebo koncentrovať v určitom mieste. Najlepšie je naniesť len primerané množstvo mejkapu a nadmernú mastnotu počas dňa odstraňovať pomocou obrúskov pohlcujúcich mastnotu alebo ľahkého púdra. Vždy tiež odporúčame vyčistenie a hydratovanie pleti pred líčením. Hneď od začiatku tak predídete väčšiemu hromadeniu podkladovej bázy na určitých miestach.
 

Ako sa najlepšie starať o mastnú pleť?

Ak máte mastnú pleť a nedarí sa vám nájsť správny spôsob starostlivosti a líčenia, kontaktujte svoju nezávislú kozmetickú poradkyňu Mary Kay! Bude vašou osobnou poradkyňou pre starostlivosť o pleť a pomôže vám, aby ste si svoju pleť zamilovali. Tiež si s ňou pri individuálnych konzultáciách alebo stretnutiach v malých skupinkách budete môcť online alebo osobne vyskúšať najnovšie trendy v líčení!

Geetha Kalahasti, hlavná vedecká pracovníčka pre klinický výskum a vedu spoločnosti Mary Kay je nadšenou vedkyňou a miluje starostlivosť o pleť. Vo svojom voľnom čase rada navrhuje interiéry a trávi čas so svojimi dvomi synmi a chlpatým domácim miláčikom Yogi Bearom. Jej obľúbenými produktami sú TimeWise® Hydratačná gélová maska s regeneračným účinkom a Mary Kay Clinical Solutions™ Retinol 0.5 sérum
 
Molly McGonigal je spisovateľka a miluje aliterácie a krásne šaty. Má zmiešanú až mastnú pleť a nedá dopustiť na chladivé gélové zloženie Nemastného hydratačného gélu, ktorý je jedným z jej obľúbených produktov značky Mary Kay®