Dr. Shoná Burkes-Henderson, vedecká pracovníčka v klinickom výskume, otvára našu sériu Starostlivosť o pleť v každom veku rozhovorom o pleti a pridáva tipy pre ženy po dvadsiatke! Ak ešte nemáte dvadsať rokov alebo máte šťastných dvadsať a niečo, prečítajte si článok o tom, prečo potrebujete pravidelnú starostlivosť o pleť, aby ste vedeli, ako sa o svoju pleť starať v každom veku!

Fotografia Dr. Shoná Burkes-Hendersonovej, vedeckej pracovníčky klinického výskumu, vedkyne s tmavou pleťou, usmieva sa, prostredie navodzuje atmosféru vedeckého výskumu

V akom veku by som mala začať používať produkty starostlivosti o pleť?

Produkty starostlivosti o pleť by ste mali začať používať už v dospievaní, ak ale máte obavy, že ste na to príliš mladá, konzultujte dermatológa. Výskumy ukazujú, že pleť má svoje potreby bez ohľadu na vek: čistenie, hydratácia, ochrana pred UV žiarením a prísady podporujúce fungovanie kožnej bariéry a pôsobiace proti vonkajším stresorom. To je základ, s postupujúcim vekom ale možno budete chcieť starostlivosť rozšíriť a riešiť aj ďalšie potreby svojej pleti.

Fotografia asi dvadsaťročnej smejúcej sa ženy svetlej pleti s ryšavými vlasmi a žiariacou pleťou

Ako sa môže pleť po dvadsiatke zmeniť?

Viditeľné známky starnutia, ako sú jemné linky a vrásky, sa môžu začať objavovať už keď máte dvadsať rokov. Pamätajte však, že pleť začína starnúť skôr, než si to všimnete. Hlavnými príčinami starnutia pokožky na tvári sú etnický pôvod, prostredie a životný štýl. S vyšším vekom sa znižuje tvorba kolagénu. Kolagén začína ubúdať rýchlosťou asi 1 % za rok, čo spôsobuje stenčovanie pleti a vznik jemných liniek a vrások. Znižuje sa tiež hydratácia a oslabuje bariéra pleti, ktorá začína byť suchšia.

TIP NA STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ: PODPORTE PRIRODZENÚ TVORBU KOLAGÉNUAk máte obavy zo zníženej tvorby kolagénu, pridajte do svojho režimu každodennej starostlivosti o pleť sérum bohaté na antioxidanty s vitamínom C! Odporúčame TimeWise® Regeneračné sérum C+E!  Toto sérum obsahuje tri rôzne vysoko účinné zdroje vitamínu C (vrátane kyseliny askorbovej, teda čistého vitamínu C), ktoré pomáhajú pleť rozjasniť a podporujú prirodzenú tvorbu kolagénu. Sérum vám tiež krásne pomôže redukovať vzhľad jemných liniek.


Fotografia TimeWise® Zázračnej kolekcie 3D™ proti starnutiu v ružovej a sivej tube na bielej poličke v kúpeľni

Ako by mal vyzerať môj režim starostlivosti o pleť, keď už mám viac ako 20 rokov?

Je dôležité, aby ste začali s dôslednou a pravidelnou starostlivosťou o pleť tvorenou čistiacim prípravkom, hydratačným prípravkom a ochranou pred slnečným žiarením. Najdôležitejšia je ochrana pred slnkom a hydratácia!

Ideálny režim starostlivosti o pleť, keď máte viac ako 20 rokov:
• Dvakrát denne používajte jemný čistiaci prípravok, ktorý vám pomôže odstrániť mejkap a nečistoty, pričom nepodráždi pleť.
• V priebehu dňa na ochranu pleti aplikujte hydratačný prípravok so širokospektrálnou ochranou pred slnkom. Ideálnym prípravkom na dennú hydratáciu tváre a krku je nemastný a rýchlo sa vstrebávajúci hydratačný krém. 
• Nezabudnite na nočný hydratačný prípravok s antioxidačným účinkom, ktorý pôsobí proti voľným radikálom a hydratuje pleť, kým vy spíte.
• Dvakrát denne použite očný krém, ktorý pomáha dehydratovať a rozjasniť oblasť okolo očí a minimalizuje viditeľnosť prvých známok starnutia.

Včasné používanie ochrany pred slnkom vám pomôže predchádzať poškodeniu pleti slnečným žiarením a zabezpečí celodennú hydratáciu epidermálnej vrstvy kože. To všetko pomáha viditeľne vyhladzovať pleť a vo vyššom veku sa nebudete musieť natoľko obávať starnutia pleti.
Ak chcete svoj režim starostlivosti o pleť vylepšiť o ďalšiu starostlivosť proti starnutiu, pridajte do pravidelného režimu produkt s retinolom, ktorý pomáha bojovať proti prvým známkam starnutia. Retinol zvyšuje obmenu buniek a pomáha zlepšovať celkovú textúru a tón pleti. Retinol aplikujte večer, vyhýbajte sa oblasti okolo očí, na tú by ste mali použiť očný krém 

Fotografia ženy ázijského pôvodu vo veku viac ako dvadsať rokov s krásnou pleťou

Je v poriadku, keď používam starostlivosť proti starnutiu už po dvadsiatke?

Určite áno! Je dôležité, aby ste vedeli, že pleť začína starnúť, aj keď to zatiaľ nevidíte. Poškodenie pleti, ktoré sa hromadí po celý život, sa prejaví neskôr. Vrásky, pigmentové škvrny a ďalšie problémy pleti sa riešia oveľa horšie, keď sa už prejavia. Ak sa včas začnete venovať zdraviu svojej pleti (produkty základnej starostlivosti o pleť alebo proti starnutiu), našťastie jej pomôžete.

Fotografia malej a stredne veľkej ukážky produktov starostlivosti o pleť na bielom pozadí

Aké prísady by som mala vyhľadávať, keď mám dvadsať rokov a niečo a obstarávam si prípravky starostlivosti o pleť?

Štúdie preukázali účinnosť niekoľkých aktívnych prísad používaných v produktoch starostlivosti o pleť: SPF - Ochrana pred slnkom so širokospektrálnym slnečným filtrom môže pomôcť redukovať viditeľnosť pigmentových škvŕn vznikajúcich s pribúdajúcim vekom, tmavnutie pleti a nejednotnosť jej odtieňa.

Navrhované produkty: Spoločnosť Mary Kay ponúka celý rad produktov s SPF na starostlivosť o pleť a celé telo
 

RETINOL (VITAMÍN A)

Retinol zmierňuje viditeľnosť vrások, pomáha spevňovať pleť a zvyšovať jej elasticitu, zjednocuje tón pleti a rozjasňuje ju.
Navrhovaný produkt: TimeWise Repair™ Volu-Firm™ Nočný krém s retinolom 

KYSELINA HYALURÓNOVÁ

Kyselina hyalurónová dodáva pleti hydratáciu a pomáha vypĺňať jemné linky.
Navrhovaný produkt: TimeWise Repair™ Volu-Firm™ Kolekcia obsahuje komplex Volu-Firm™ s peptidom prispievajúcim k objemu pleti, ktorý pomáha pri uchovávaní kyseliny hyalurónovej, prirodzene sa vyskytujúcej v pleti.*

VITAMÍN C

Vitamín C bohatý na antioxidanty (kyselina askorbová) podporuje prirodzené opravné procesy pleti a tvorbu kolagénu, a preto je nevyhnutný
pre zdravie pleti. Navrhovaný produkt: TimeWise® Regeneračné sérum C+E  – ide o sérum s vitamínom C obsahujúce vitamín C v troch formách
a vitamín E.


Ako môj typ pleti ovplyvňuje (alebo neovplyvňuje) spôsob starnutia pleti po dvadsiatke?

Suchá pleť má tendenciu stenčovať sa, póry sú drobnejšie a pleť tak vyzerá hladšie. Viditeľné sú však jemné linky a vrásky, je teda dôležité mať hydratačný prípravok, ktorý zabezpečí pleti dostatok vlhkosti po celý deň.

Tí, ktorí majú mastnú pleť, môžu aj po dvadsiatke bojovať s akné. Dôležité sú produkty udržiavajúce pod kontrolou mastnotu, zmatňujúce prípravky a nemastné prípravky.
Tvorba vrások sa prisudzuje tomu, že sa rozkladajú a strácajú základné zložky obsiahnuté v pokožke (kolagénové a elastínové vlákna), ktoré zabezpečujú pleti podporu a vytvárajú jej štruktúru. Keď máte dvadsať rokov, začína klesať schopnosť reagovať na oxidanty, pleť sa tak stáva menej odolnou voči pôsobeniu voľných radikálov, ktoré útočia na kožné bunky a kolagén a poškodzujú ich. Tieto faktory majú vplyv na všetky typy pleti.

TIP NA STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ: PRODUKTY PODĽA TYPU PLETIZnačka Mary Kay ponúka TimeWise® Zázračnú kolekciu 3D™ pre normálnu až suchú pleť a pre zmiešanú až mastnú pleť. Dokonca si môžete vybrať TimeWise Podkladové bázy 3D™ pre mastnú pleť alebo suchú pleť

 
Fotografia dvoch prípravkov na mechanický peeling a chemický peeling na domáce použitie s kyselinou glykolovou

Prečo musím používať peeling, keď mám ešte len dvadsať rokov? Je možné prehnať to s exfoliáciou?

Štúdie ukazujú, že nerovnomerné nahromadenie odumretých kožných buniek môže spôsobovať mdlý a drsný vzhľad pleti a viesť k upchávaniu pórov, čo spôsobuje kožné problémy a akné. Keď máte 20 rokov, je dôležitý peeling, aby sa vyčistili póry. Pleť sa tak chránila pred akné a z jej povrchu sa odstránia odumreté kožné bunky. Retinol dosahuje vynikajúci exfoliačný účinok tým, že zvyšuje obnovu buniek, ktorá pomáha minimalizovať viditeľnosť pórov a zaručuje pleť, ktorá je na pohľad hladšia.

Je pravda, že s exfoliáciou sa to dá prehnať, čo potom vedie k vysúšaniu pleti a jej možnému podráždeniu, čo prispieva k vyššej tvorbe vyrážok. Riziko podráždenia zvyšuje i kombinované používanie mechanických a chemických peelingov.

Navrhované produkty: Ak chcete mechanický peeling, je vynikajúcou voľbou TimeWise® Mikrodermálna kolekcia Plus. Ak dávate prednosť chemickému peelingu, vyskúšajte TimeWise Repair™ Revealing Radiance™ Peeling na tvár.
Fotografia usmievajúcej sa dvadsaťročnej ženy so svetlou pleťou a kučeravými vlasmi so zatvorenými očami

Je pravda, že okolie očí je jedným z prvých miest, kde sa prejavia známky starnutia?  Čo tieto zmeny spôsobuje a čo s tým?

Pleť očného okolia je tenšia a jemnejšia, je preto náchylnejšia a prejavujú sa na nej viditeľné známky starnutia. A keďže súčasťou výrazu tváre sú aj opakujúce sa kontrakcie svalov okolo očí, môžu sa v tejto oblasti začať objavovať vejáriky vrások. Horšia vaskularita môže navyše prispievať ku vzniku tmavých kruhov pod očami a opuchom. Vyskúšajte očný krém určený na tmavé kruhy a opuchy pod očami a opuchy viečok, ktorý zmierňuje viditeľnosť hlbokých liniek a vrások, alebo výrobky, ktoré sa aplikujú pod oči a dodávajú vďaka hydratácii vzpruhu unaveným očiam.

Odstránenie opuchov a hydratácie
Na 20 minút si položte pod oči Hydrogélové vankúšiky pod oči a užite si nádhernú hydratujúcu starostlivosť, ktorá zmierni aj opuchy.

 

 

Zbavte sa jemných liniek
TimeWise® Age Minimize 3D™ Očný krém pomáha zmierňovať rôzne viditeľné známky starnutia a únavy, a to vrátane tmavých kruhov a opuchov pod očami, jemných liniek a vrások.

 

 

Ochladenie a upokojenie
Unavený vzhľad osviežite Upokojujúcou očnou maskou. Tento chladivý a upokojujúci gél obsahuje rastlinné výťažky. Dokonca zvyšuje hydratáciu pleti o 130 %.

 

 

Obrázok troch prípravkov Proof® Systém starostlivosti o pleť s akné v bielych fľaštičkách a tubách a Upokojujúca očná maska v orosenom‘ priesvitnom tégliku na bielej kúpeľňovej poličke

Aj keď už som mala 20 rokov, mám stále akné, myslela som si, že sa objavuje len v dospievaní! Prečo sa mi neustále robia vyrážky a čo sa s tým dá urobiť?
 
Hormonálne zmeny v priebehu dospievania spôsobujú zvýšenú produkciu séba (kožného mazu) a môžu viesť k mastnej pleti a náchylnosti na akné. S príchodom dospelosti tento jav obvykle zmizne, ale u niektorých ľudí sa môže akné objavovať po dvadsiatom roku i v staršom veku. Označuje sa potom ako pretrvávajúce akné, akné sa môže tiež novo vyskytnúť aj v dospelom veku. Je dôležité zahrnúť do režimu starostlivosti o pleť produkt na ošetrenie akné obsahujúci kyselinu salicylovú, pretože pri akné pretrvávajúcom dlhší čas je pravdepodobnejšie, že zanechá jazvy.

Navrhovaný produkt: Clear Proof® Systém starostlivosti o pleť s akné je ucelený prístup k starostlivosti o pleť so sklonmi k akné, prípravky obsahujú 2 % kyselinu salicylovú, ktorá je vysoko účinná a pomáha odstraňovať existujúce nedokonalosti pleti a predchádzať výskytu nových vyrážok.
 

Starostlivosť o pleť pre ženy po dvadsiatke
 
Nezáleží na tom, či hľadáte základnú starostlivosť alebo chcete do svojho režimu starostlivosti o pleť pridať pár prípravkov proti starnutiu, kontaktujte Nezávislú kozmetickú poradkyňu Mary Kay ešte dnes, pomôže vám, aby ste si zamilovali svoju pleť nielen teraz, ale aj na celý svoj život! Tu nájdete prehľad niekoľkých najlepších produktov starostlivosti o pleť, ktoré navrhujeme ženám po dvadsiatke!