Nech už ste nováčikom v starostlivosti o pleť, alebo máte premyslenú pravidelnú starostlivosť, už ste pravdepodobne počuli veľa mýtov a omylov o exfoliácii tváre a tela, ktoré by mohli pleti skôr uškodiť než prospieť. Preto Dr. Tiffany Carle, hlavná vedecká pracovníčka kožného a klinického výskumu, odpovedá na najčastejšie otázky týkajúce sa exfoliácie, aby ste mohli svoju pleť mohli exfoliovať správnym spôsobom. 

Žena ázijského pôvodu sa smeje a robí peeling s Mary Kay Naturally® Púdrovým peelingom.

Čo je exfoliácia a prečo je dôležitá?

V oblasti starostlivosti o pleť predstavuje exfoliácia proces odstraňovania odumretých kožných buniek. Takéto odstránenie docielite pomocou mechanickej exfoliácie, teda pomocou peelingu či kefky, alebo chemickej exfoliácie, ktorá namiesto drobných čiastočiek využíva na odstránenie odumretých buniek kyselinu glykolovú (alfahydroxy kyselinu).

Ide o dôležitý krok bez ohľadu na typ pleti. Hoci sa koža sama obnovuje približne po každých 30 dňoch, niekedy sa úplne najvrchnejšia vrstva odumretých buniek prirodzene neodstráni. Exfoliácia pomáha odstrániť túto vrstvu odumretých buniek, aby sa odhalili novo vytvorené bunky. Exfoliácia pokožky — vrátane pier — pomáha vyhladiť štruktúru pleti a tiež môže zabrániť tomu, aby bola pokožka suchá a šupinatá. Ak vyhľadávate-omladzujúce účinky, mali by ste robiť exfoliáciu, pretože tiež pomáha rozžiariť pleť, vylepšuje jej štruktúru a prečisťuje ju. Ďalej dokáže redukovať viditeľné linky a vrásky, preto pleť vyzerá mladšia.

EXFOLIÁCIA PRE KAŽDÉHO

TIP STAROSTLIVOSTI O PLEŤ: PORADIE APLIKÁCIE PRÍPRAVKOV 

1. Čistiaci prípravok: Tvár umyte pomocou čistiaceho prípravku a prečítajte si pokyny na peelingu, aby ste v budúcom kroku vedeli, či sa aplikuje na vlhkú alebo suchú pokožku.

2. Peeling: Tento krok opakujte dvakrát alebo trikrát za týždeň a pri mechanických peelingoch postupujte jemne a krúživými pohybmi. Je dôležité peeling aplikovať ihneď po čistiacom prípravku, aby nedošlo k rozotretiu nečistôt.

3. Tonikum

4. Maska

5. Sérum: Nanesenie séra po exfoliácii pomáha, pretože vaša pleť dokáže sérum lepšie vstrebať.

6. Hydratácia: Hydratačný prípravok pomáha upokojiť pokožku po exfoliácii.

7. SPF: Všeobecne je lepšie robiť exfoliáciu večer, aby ste nevystavovali pleť, ktorá sa práve obnovuje, akýmkoľvek novým dráždivým elementom, ale ak robíte peeling v priebehu dňa, určite naneste na pokožku prípravok so SPF.

Čo keď používam prípravky s retinolom? Zmení sa nejako spôsob exfoliácie?

Áno! Ak používate prípravky s retinolom, neodporúčame vám, aby ste robili peeling, keď si pleť práve zvyká na retinol, pretože by mohlo dôjsť k nepríjemným kožným prejavom. Len čo si pleť na retinol zvykne, môžete používať exfoliačné prípravky pri večernej starostlivosti, keď práve neaplikujete prípravok s retinolom. Ak sa u vás vyskytnú nepríjemné kožné prejavy, používajte peeling podľa toho, ako ho vaša pokožka znesie.

Je možné pleť nadmerne exfoliovať?
Určite! Odporúčame vám, aby ste robili peeling dvakrát alebo trikrát za týždeň a aby ste vždy mechanický peeling vmasírovali jemným spôsobom. Drsné drhnutie by mohlo odstrániť príliš hrbú vrstvu pokožky a viesť k začervenaniu a podráždeniu. Ak používate chemický peeling, postupujte podľa pokynov, pretože nadmerná aplikácia by mohla podráždiť pokožku.

Ak dôjde k podráždeniu pokožky, radšej vždy s peelingom prestaňte. To platí aj vtedy, keď nepoužívate prípravky s retinolom. Bez ohľadu na to, aká je vaša pravidelná starostlivosť o pleť, nepoužívajte exfoliáciu príliš často alebo intenzívnejšie, než sa odporúča.

Mala by som ako žena s tmavšou farbou pleti upraviť aj exfoliačnú starostlivosť? Rovnako ako všetky ženy s tmavšou farbou pleti sa trochu bojím, že pri mechanickom peelingu dôjde k hyperpigmentácii.

Pre ženy s tmavšou pleťou sú vhodnejšie jemné chemické peelingy, skôr než mechanická exfoliácia, ktorá by pri drsnom drhnutí mohla podráždiť pleť. Pleť s vyšším podielom melanínu, ktorú majú napr. ženy pôvodom z Afriky, Južnej Ameriky, Indie alebo Stredného Východu, má sklon k zápalovej hyperpigmentácii po podráždení. To znamená, že podráždenie pleti môže vyústiť do tmavých škvŕn alebo škvrnitej pigmentácie. 

Návrhy prípravkov:
Chemický peeling: Navrhujeme používať TimeWise Repair™ Revealing Radiance™ Peeling na tvár namiesto mechanického peelingu, pretože tu dochádza k exfoliácii pomocou kyseliny glykolovej, ktorú mnohí odborníci považujú za zlato medzi alfahydroxy kyselinami (AHA). 

Mala by som si exfoliovať aj telo alebo stačí tvár a pery?

Každú zdravú kožu môže exfoliácia len obohatiť. Predovšetkým je prospešná exfoliácia lakťov, kolien a stupají, pretože pôsobí ako prevencia suchej a šupinatej kože. Poškodenú alebo podráždenú kožu neexfoliujte. Exfoliácia pred nanesením samoopaľovacieho prípravku pomôže dosiahnuť zjednotený efekt, pretože povrch kože je jednotný. Neodporúčam používať telový peeling pred holením alebo po ňom, pretože holenie a zároveň peeling môžu podráždiť pokožku. Treba vyvrátiť obľúbený mýtus, že telový peeling dokáže pomôcť so zarastenými chĺpkami. Najlepší spôsob je holiť sa ráno a telový peeling robiť až večer. 

Návrhy prípravkov:
• Exfoliácia celého tela: Satin Body™ Revitalizačný peeling s bambuckým maslom skvelo odstraňuje odumretú kožu z celého tela a ďalej ju vyživuje vďaka obsahu bambuckého masla. Môžete ho použiť aj ako peeling na nohy.

• Exfoliácia rúk: Mäkšie a jemnejšie ruky získate vďaka Kolekcii Saténové ruky White Tea & Citrus a užijete si odpočinok v domácom kúpeli. 

Usmievavá žena afrického pôvodu robí peeling s prípravkom Botanical Effects Povzbudzujúci peeling.

A čo akné? Môžem robiť peeling keď mám akné?

Áno! Ľudia s pleťou so sklonom k akné môžu tiež robiť exfoliáciu. Vlastne môže byť aj prospešná, pretože pomáha vyčistiť póry. Je však nutné, aby ste sa vyhli peelingu aktívneho akné a pred používaním peelingového prípravku sa poradili s certifikovaným dermatológom.

VEDELI STE TO?
Kyselina salicylová, bežná zložka prípravkov starostlivosti o pleť so sklonom k akné, je známou exfoliačnou zložkou bojujúcou proti akné. Pomáha odstrániť odumreté kožné bunky a čistí upchaté póry, čím zabraňuje hromadeniu baktérií P. acnes na pleti so sklonom k akné.

Môžem si robiť peeling, aj keď musím nosiť rúško?
Ak máte pod rúškom podráždenú pleť, neodporúčame vám robiť exfoliáciu alebo používať prípravky, ktoré by mohli pleť ďalej dráždiť, ihneď po tom, ako si rúško zložíte. Všeobecne je najlepšie robiť peeling večer, aby sa pleť nevystavovala ďalším novým podráždeniam, zatiaľ čo sa regeneruje.

EXFOLIÁCIA PRE ZAČIATOČNÍKOV A POKROČILÝCH



Ak chcete poradiť podľa vášho typu pleti a odporučiť konkrétny peeling, obráťte sa na nezávislú kozmetickú poradkyňu Mary Kay! Pretože vám poradí starostlivosť priamo podľa potrieb vašej pleti a dokáže vám pomôcť pri úprave vašej pravidelnej starostlivosti o pleť, nájsť peeling, ktorý spĺňa vaše súčasné potreby. Tiež vám ukáže najnovšie trendy v oblasti líčenia pri osobných alebo virtuálnych stretnutiach, či už individuálne, alebo v menších skupinách!

Dr. Tiffany Carle, hlavná vedecká pracovníčka, Kožný a klinický výskum, je vedkyňou z Austinu v štáte Texas. Má rada futbal, americký futbal a rada trávi čas so svojimi dvoma labradorskými retrívrami. Trikrát za týždeň používa TimeWise® Mikrodermálnu kolekciu Plus, aby mala sviežu a krásne vyzerajúcu pleť.
 
Kristen Reed-Belveal, redaktorka z Dallasu v štáte Texas, miluje slovné hračky a každý deň ju povzbudzuje čítanie z Biblie. Pri exfoliácii používa TimeWise Repair™ Revealing Radiance™ Peeling na tvár a rada tiež používa Mary Kay® CC krém s ochranným faktorom SPF 15  odtieňa Deep na zjednotenie tónu pleti.