Ochabnutá pleť a strata pevnosti pleti na tvári a krku patrí medzi najobvyklejšie – a nevyhnutné – viditeľné známky starnutia Hoci je starnutie darom, rozumieme vašej túžbe po zachovaní pleti v čo najlepšom možnom stave. Prečítajte si, čo si naši vedci myslia o tom, ako sa starať o pleť tváre, ak ju chcete spevniť a zlepšiť jej tonus.

Detail spodnej polovice tváre jemne sa usmievajúcej modelky v zrelom veku

Čo spôsobuje ochabnutú pokožku a stratu jej pevnosti na tvári a krku?

Než budeme hovoriť o tom, čo spôsobuje povoľovanie kože, je dôležité, aby sme najprv pochopili, čomu vďačíme za vyplnenú a mladistvo vyzerajúcu pokožku, po ktorej všetci túžime. Sú to kolagén a elastín. Ako ale starneme, v našich telách sa tvorí menej kolagénu a znižuje sa pružnosť vláken, ktoré pleť spevňujú. Výskumy ukazujú, že po dvadsiatom roku života sa tvorba kolagénu každý rok znižuje o jedno percento. V okamihu nástupu menopauzy pokožka už stratila približne 30 % svojho kolagénu a potom každý rok prichádza o ďalšie dve percentá. Biologické hodiny nastavené v našich telách a poškodenia pod vplyvom životného prostredia, ktorým sme deň čo deň vystavení, pokožku nášho tela i tváre pripravujú o kolagén i elastín, čo vedie k ovisnutému a uvoľnenému vzhľadu pokožky v porovnaní s tým, ako vyzerala v mladosti.
Jasne žiariace slnko na mierne zatiahnutej oblohe

Prispievajú k predčasnému uvoľňovaniu pokožky a strate jej pevnosti na tvári a krku okrem nevyhnutného starnutia aj iné príčiny?

Zdravie a vzhľad našej pleti významne ovplyvňuje životné prostredie a životný štýl, ktorý vyznávame. K poškodzovaniu kolagénu a pružnosti pokožky, čo sú príčiny vzniku známok predčasného starnutia pleti, môže prispievať vystavenie pleti lúčom UVA (spôsobujú starnutie pleti) a UVB (sú príčinou spálenia od slnka), fajčenie, nesprávne stravovacie návyky a nedostatok spánku.

Čo môžem urobiť, aby som svoju pleť ochránila pred predčasným starnutím a stratou pevnosti?

Pokiaľ ide o spomalenie procesu starnutia, základom je prevencia. Začnite pravidelným každodenným režimom starostlivosti o pleť, ktorého súčasťou je používanie jemného prípravku na čistenie tváre, hydratačného prípravku a slnečnej ochrany s ochranným faktorom SPF 30 alebo vyšším. Potom pridajte produkty, ktoré cielia konkrétne na obnovu povrchu pokožky. Exfoliácia pleti dvakrát až trikrát do týždňa s využitím alfa-hydroxy kyselín (AHA), napr. kyseliny glykolovej a kyseliny mliečnej, odstráni odumreté kožné bunky a povzbudí nové bunky na ceste na povrch pokožky.
 
Tip od profesionálov: Bez ohľadu na ročné obdobie alebo počasie vždy pamätajte na použitie ochrany pred slnkom! Je tým najdôležitejším produktom, ktorý môžete použiť na predchádzanie viditeľným známkam starnutia.
 

VEDCAMI ODPORÚČANÉ RIEŠENIA NA SPEVNENIE PLETI


Ak chcete spevniť pleť tváre a krku a dodať jej pevnosť, odporúčame siahnuť po určitých prísadách a produktoch, ktorých začlenenie do každodenného režimu starostlivosti o pleť by ste mali zvážiť.

Ak sa bavíme o starnutí s gráciou, zlatým štandardom sú retinoidy (vitamín A). Produkty obsahujúce kyselinu retinovú alebo retinol stimulujú tvorbu kolagénu a urýchľujú obnovu kožných buniek. Tento proces vedie ku spevneniu a vyhladeniu pleti a lepšiemu zjednoteniu jej tónu.

Ďalšou nutnou látkou, ktorú treba zahrnúť do ranného režimu starostlivosti o pleť, je vitamín C. Podporuje tvorbu kolagénu v pokožke, chráni pred poškodením spôsobeným životným prostredím a zosvetľuje nechcené pigmentové škvrny.

Ak chcete pleti dodať objem a hydratovať ju, hľadajte prísady, ako sú peptidy a kyselina hyalurónová, vďaka ktorým pleť vyzerá vyplnená, vyhladená a hydratovaná.

Viac informácií o týchto vysoko účinných prísadách i naše odporúčania, aké produkty vybrať na vypnutie pleti, nájdete ďalej.

RETINOL (vitamín A)
Retinol – alebo tiež vitamín A – je vysoko účinný retinoid používaný v produktoch proti starnutiu. Má antioxidačné vlastnosti a podporuje tvorbu a obnovu kožných buniek. Povzbudzuje tiež prirodzený kolagén a elastín, pomáha redukovať viditeľnosť jemných liniek a vrások a pomáha dodať pleti tonus, vypína ju a spevňuje.

Mary Kay Clinical Solutions® Retinol 0.5 sérum

TimeWise Repair™ Volu-Firm™ Nočný krém s retinolom

 

VITAMÍN C (kyselina askorbová)
Vitamín C je látka pôsobiaca proti starnutiu, ktorá obsahuje vysoký podiel antioxidantov. Vitamín C pleť rozjasňuje a pomáha ju rozžiariť, zjednotiť jej tón, povzbudzuje tvorbu prirodzeného kolagénu a elastínu a môže prispievať k zmierňovaniu viditeľnosti jemných liniek a vrások.

TimeWise® Regeneračné sérum C + E

Mary Kay Clinical Solutions® Supersérum proti vráskam

 

PEPTIDY
Peptidy sú známe svojimi antioxidačnými účinkami. Rôzne druhy peptidov môžu pomôcť vylepšiť stav ovisnutej pleti i vrásky, prispievajú k mladistvejšiemu vzhľadu pleti a podporujú prirodzenú tvorbu kolagénu a elastínu.

TimeWise® Zázračná kolekcia 3D™

TimeWise Repair™ Volu-Firm™ Starostlivosť o pleť

 

KYSELINA HYALURÓNOVÁ (hyaluronát sodný)
Kyselina hyalurónová je známou hydratačnou prísadou, vypĺňa pleť a viaže v nej vodu, je tým zabezpečená hydratácia a objem suchej pleti.

TimeWise Repair™ Volu-Fill™ Krém na vyplnenie hlbokých vrások

Mary Kay Clinical Solutions® Hydratačné supersérum

 

ALFA HYDROXY KYSELINY
(označované ako AHA)

Alfa hydroxy kyseliny predstavujú skupinu látok prispievajúcich k exfoliácii. Tieto látky nutné pre základnú starostlivosť o pleť zabezpečujú chemický peeling, ktorý pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky.

TimeWise Repair™ Revealing Radiance™ Peeling na tvár

 

 

SPF (tiež sa označuje ako ochrana pred slnkom) 
[Body] SPF, čiže ochrana pred slnkom, tvorí neoddeliteľnú súčasť kozmetických produktov, chráni pred predčasným starnutím a poškodením pleti slnečným žiarením. Širokospektrálna ochrana pred slnkom pleť chráni pred škodlivým UVA a UVB žiarením. 

TimeWise® Age Minimize 3D® Denný krém s SPF 30

TimeWise Repair™ Volu-Firm™ Denný krém s SPF 30

 

Začnite so spevňovaním a tonizovaním pleti ešte dnesNájdite si perfektnú starostlivosť pre svoju pleť s pomocou svojej vlastnej nezávislej kozmetickej poradkyne Mary Kay! Ako vaša osobná poradkyňa pre starostlivosť o pleť vám môže v rámci individuálnych konzultácií – online alebo osobných – pomôcť k mlado vyzerajúcej pleti.

Molly McGonigal je autorka milujúca aliterácie a pekné šaty. Má zmiešanú až mastnú pleť a svoju obľúbenú dávku vitamínu C získava z TimeWise® Regeneračného séra C+E.